GOLVSPEGEL SAMT VÄGGKONSOL, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Bronserade, spegeln med rundat överdel och rikt utformad samt genombruten kröndekor med bla duva. H 172. Konsol med vit marmorskiva på svängda konsoler. L 62, b 26, h 57.

Slitage, skador, lagningar, dekorbortfall samt bortfallen förgyllning.

Proveniens

Skattmansö herrgård.

Utropspris
5 000 SEK