SOCKERSKÅL, silver, empire, Adolf Zethelius, Stockholm 1813. Vikt 600 gram.

Godronnerad skål med lock, lockknopp i form av tupp. Svängda ben med griphuvuden, tripodfot. Kulfötter. H 27.

Slitage, lockknoppen kompletterad med senare dekordetalj, smärre bucklor.

Utropspris
2 500 SEK