Madeleine Pyk – en samling F769

GOLVSPEGEL MED KONSOL, nyrokoko, etikettmärkt Hermann Tautz, Stockholm, sent 1800-tal.

Förgyllg och bronserad, genombruten kröndekor. H 260. Bronserad låg konsol med vit marmorskiva. L 96, b 28, h 14.

Slitage, skador och lagningar. Bit av kröndekor lös och medföljer. Konsolen sentida.

Proveniens

Skattmansö herrgård.

Utropspris
2 500 SEK