Otto Hesselbom

(Sverige, 1848-1913)
Otto Hesselbom
(Sverige, 1848-1913)

OTTO HESSELBOM, olja på duk. Sign.

"Ekbacken" 60 x 43.
Bemålad a tergo. Etikett från Nationalmuseum. Medföljande bok.

Dåligt spänd duk.

Otto Hesselbomsutställningen 1938 Nationalmuseum. Kat nr 21.

Otto Hesselbomutställningen på Dalslands Museum 2 okt 1999-9 jan 2000.

"Ars longa, vita brevis. Konsten är lång, livet kort. Otto Hesselbom 1848-1913" Peter Lidman & Tommy Löfgren, sidan 79: "Eventuellt motiv från Sikerud omkring 1896 då köpare av målning, tidpunkt, ekträd, gärdsgård, lutande odlingslandskap och den röda ladan stämmer in bra".
Utgiven i samband med Otto Hesselbomutställningen på Dalslands Museum 2 okt 1999-9 jan 2000. Boken medföljer.

Utropspris
1 200 SEK