SKRIVBYRÅ, senempire, Sverige, troligen 1869.

Björk, snedställda hörn med skuren floral dekor, två lådor, skrivklaff med innanför liggande inredning av sex lådor, lucka med tryckt porträttbild av Prinsessan Lovisa av Sverige resp Kronprins Fredrik av Danmark. L 97, b 44-73, h 96. Nyckel finns.

Slitage, repor, sprickor, något buktande lådfronter, smärre listbortfall.

Utropspris
2 000 SEK