JULSERVIS, 95 delar, porslin, "Noel", Royal Grafton, England, 1900-talets andra hälft.

Dekor med järnek, enbär och kottar samt guldkant.
11 tallrikar, 12 djupa tallrikar, 15 assietter, 16 mindre assietter, 12 kaffekoppar med fat, 6+4 tekoppar, 7 uppläggningsfat i olika storlekar, 6 skålar i olika storlekar, 2 såssnipor, kakfat i två nivåer, salt och pepparströare, soppterrin med lock.

Smärre slitage. Guldkanter med färgbortfall.

Utropspris
2 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

446. Atelier Borgila, kaffeservis, 4 delar, sterling silver, Stockholm 1939 och 1940.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK