SKRIVSKÅP, rokoko, England 1700-talets andra hälft.

Fanér av bla ek. Brunbonat och lackat, tvådelat. Överdel med uppsvängt krön och sk sprängd volutgavel med mässingsspira, pardörrar. Underdel med skrivklaff, inredning av fack, sex lådor, lucka. Pardörrar. L 110, b 51-85, h 243. Nyckel finns.

Slitage, sprickor, renoverat och kompletterat med bla sentida beslag.

Utropspris
12 000 SEK