SPEGEL, sengustaviansk, Anders Carlsson Norrköping, verksam 1772-1801.

Förgylld och bronserad. Dekor av urnor. Signerad och hallstämplad. H 81.

Senare bronsering och förgyllning, senare backstycke, senare glas. Dekordelar saknas.

Utropspris
4 000 SEK