MYNT OCH MEDALJER, 8 st, bla silver, mest Sverige och 1800-tal.

2 mynt, 2 öre Silvermynt 1749 resp 1 Skilling banco 1847. 6 medaljer varav bla minnesmedalj över Gustaf III: "Oförgängelig sedan den 29 mars 1792" samt över bröllopet mellan Prins Carl av Sverige och Prinsessan Lovisa av Nederländerna, 19 juni 1850. Diam 2,2-4,3.

Slitage, anlöpningar. Några med slagskador och en med hål.

Utropspris
1 200 SEK