Oval förgylld ram med blomsterdekor. Vit urtavla innanför glas, kantad av polykrom blomsterdekor med pärlemorinläggningar på svart botten. L 51, B 61, H 15. Nyckel finns.
Slitage. Dekorskador samt sprickor/krackeleringar på ramen. Lagningar av ramen.