YTTERFODER, 4 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Gustavsberg, 1900-tal.

Vitglaserade med reliefdekor. 2+1+1. H 13-20.
Krukan formgavs av Prins Eugen 1913-14 till minne av Drottning Sofia. Sedan 1952 tillverkas den i fem olika storlekar för Waldemarsudde.

Smärre slitage.

Utropspris
1 200 SEK