BYRÅ, gustaviansk, Gustaf Foltiern 1786 (mästare i Stockholm 1771-1804).

Fanerad med jakaranda, mahogny, lönn och rot. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av blomsterkorg samt på sidorna fält med lagergirlander. Signerad a tergo med påskrift "C.G.F. 1786" (syftande på sonen Carl Gustaf Foltiern, officiellt elev i faderns verkstad från 1788). Längd 92, bredd 47, höjd 84 cm.

Maskstungen, fanerskador. Lådorna låsta. Nyckel saknas.

Utropspris
55 000 SEK