BÖCKER, 5 st, bla "Napoleons memoarer", Stockholm 1824-1826.

Halvfranska skinnband. "Smärre valda biografier öfver några ryktbara personer i Frankrike under Napoleons tidehvarf", Stockholm 1827-28.

Slitage, hörnskador. Ej genomgångna.

Proveniens

Gåva till Gustaf Oscar Wallenberg från Knut Agathon Wallenberg. Gustaf Wallenberg var farfar till Raol Wallenberg.

Utropspris
1 000 SEK