SALTKAR, 2 par samt TUMLARE, silver, 1800-1900-tal.

Saltkar; Lars Larson Göteborg 1844-1880(1892) daterad 1885 samt ett par med engelska stämplar och blå glasinsats. Tumlare; Carl Fredrik Seseman Arboga 1781-1819. Två silverskedar medföljer.

Smärre slitage. Engelska saltkaren med smärre bristning, smånagg på glasinsatsen.

Utropspris
1 500 SEK