Allmoge
211661

HÄNGSKÅP, allmoge. Järvsö, Hälsingland. Märkt PPS 1820.

Molnmarmorerat mot mörk botten. Dörren med polykromt blomstermåleri sammanhållen av rosett. Rak form. Längd 94, bredd 32,5, höjd 95 cm.

Slitage. Två sidolister samt ett hyllplan kompletterat.

Proveniens

Inköpt på auktion i Järvsö.

Utropspris
7 000 SEK