Madeleine Pyk – en samling F769

MAT-, KAFFE- samt TESERVISDELAR, 114 st, porslin, "Blå blomst", Kongl Dansk

Tolv mattallrikar.
14 assietter.
Tolv djupa tallrikar av mindre storlek.
Tolv djupa mattallrikar.
tio askfat.
Två såssskålar på fot.
Två tillbringare.
Sex uppläggningsfat.
Två uppläggningsskålar.
Två cigarettbägare.
Smörsnipa.
Kaffekanna med lock.
Tekanna.
Kakfat på fot.
Tolv cremekoppar med fat.
Tolv kaffekoppar med fat.
Tolv tekoppar med fat.

Slitage. Två delar med kantflisa, tio delar med smärre fotringsnagg, en del med glasyrspricka, en del 3:e sortering, 2 delar 2:a sortering, två delar med spricka.

Utropspris
10 000 SEK