URNA MED LOCK, keramik, Argenta, Wilhelm Kåge Gustavsberg 1931.

Grön glasyr med målad dekor i silver och guld av draperad kvinnofigur. Signerad i silver KÅGE GUSTAVSBERG 925 A. Höjd 25 cm.

Ifylld nagg på lock och fot. Slitage. Smärre spricka.

Utropspris
4 000 SEK