Gunnar Karl Olof Asplund

(Sverige, Född 1893)
Gunnar Karl Olof Asplund
(Sverige, Född 1893)

BÖCKER, 10 st, svensk konst och konsthistoria, bla "Josabeth Sjöberg" av Göran-Axel Nilsson, 1980. Bibliofiluppl 29/333.

"Zorn" av Albert Engström, "Nutida svenskt måleri" 2 vol, av Nils Palmgren, "Nytt svenskt konstnärsgalleri" av Carl E. Ohlén, "Två gustavianska mästare, Niklas Lafrensen dy och Elias Martin i samtida gravyrer" av Carl Asplund, "Sveriges konsthistoria, från forntid till nutid" 3 vol, Andreas Lindblom, "Svart och vitt, svenska grafiker och tecknare under 1900-talet", av Ragnar Hoppe & Gunnar Jungmarker. Olika typer av band, bla halvfranska.

Slitage, ej genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK