SCHATULL med GLAS, 11 st, samt KARAFFER, 2 st, 1800/1900-tal.

Svartlackerat trä. Lätt välvd front med inlägg av gulmetall. Två karaffer med propp. Elva snapsglas på fot.

Schatull med repor, skav. Slaget trä. Defekt vid gångjärnet där det också saknas fanér. Ett glas med nagg, ett udda glas med nagg medföljer. Nagg på ena kraffen samt nagg på dess propp. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK