FIGURINER/LJUSHÅLLARE, ett par, keramik. Sannolikt Mingdynastin.

Brun glasyr. Sittande fabeldjur på postament. H 27.

Krackelyr och nagg.

Proveniens

Hovstallmästaren överste Carl Gustaf Platen och fru Olga Platen, född Wijk.

Etikettmärkt Kinesiska uställningen 1928. kat nr 265.

Utropspris
5 000 SEK