BÄGARE, 3 st, 1700/1800-tal. Vikt ca 190 gr.

En av Christian Lundahl, Skara (1796-1818). Förgylld invändigt. Dekor av blad. H 7,5.
En av Matthias Forswall, Uppsala (1773-1786). Förgylld invändigt. Dekor av blad. H 9,5.
En möjligen av Gottfried Dubois, Stockholm (1720-1746). Invändigt förgylld, dekor av vågband. H 9.

Slitage. En något instabil. Smärre bucklor. Två delar med monogramgravyr.

Utropspris
3 000 SEK