TAKLAMPA, Alice Nordin, tillskriven, för Böhlmarks Lampfabrik, 1910-20-tal.

Jugend. Gjuten patinerad mässing, tre stycken mindre armaturer och en större centralt placerad. Reliefdekor av örnar. Originalskärmar i mattglas med slipad dekor. H 60

Smärre slitage.

Jämför identisk lampa, antal ljusarmar undantaget, avbildad i Andrén, Erik, "Aktiebolaget ARVID BÖHLMARKS LAMPFABRIK 1872-1937", Stockholm, 1937, Planchverk 36, bild nr 2. Katalogförd hos Böhlmarks 1913-1928.

Utropspris
12 000 SEK