BOKSKÅP, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Mahognyfanér. Tvådelad, raka sidor med rundade hörn, övre del med glasad dörr, fällbar lucka. Nedre del med dörr och infällt spegelfält. Skuren och genombruten kröndekor. L 65, b 42, h 214. Nyckel finns.

Slitage, sprickor, smärre fanérskador. Nyckel finns.

Utropspris
4 000 SEK