PUDERDOSA, 14k guld med safirer. Total vikt 124 gram.

Rektangulär. Monogram i safirer CL. Har enligt uppgift tillhört filmstjärnan Carol Lombard. 9 x 7,5. 3 foton medföljer, samt kondoleansbrev adresserat till Stuart Peters (bror till Lombard född Peters).

Spegel skadad, inredning saknas. Mindre bucklor. Slitage.

Proveniens

Arv efter Mrs Dorothy Fox, gift i sitt 3:e äktenskap (av 5) med Stuart Peters.

Utropspris
15 000 SEK