BORDSPENDYL, nyrokoko, brons, 1800-talets andra hälft.

Rikt dekorerat urhus med rund urtavla av vit emalj flankerad av kvinnogestalt med attribut av bla växtkärve. Infällda porslinsplaketter. H 30. Pendel medföljer.

Slitage, anlöpningar, smärre dekordetalj saknas, sprucken urtavla. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK