SALONGSBORD, barockstil, boullestil, 1800-talets slut.

Fyra svängda ben. Konturerad skiva. Rik mässingsdekor av bl.a. ansikten. Skiva med rika mässingsinläggningar av blomsterslingor och antikiserande vagnekipage. En låda i sargen. L 101, B 65, H 78. Nyckel finns.

Smärre dekorskador. Enstaka sprickor. Smärre lagningar. Viss mässingsdekor i skivan saknas.

Utropspris
8 000 SEK