MATTA. Antik Turkmensk Ensi. 149,5 x 121.

Så kallat hatchloumönster med vinröd botten, polykroma växtornament och bårder. Bred huvudbård med güls.

Ställvis hårt slitage, fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, skadade kortsidor varav en med klister.

Utropspris
5 000 SEK