VÄGGPENDYL, gustaviansk, Per Henrik Beurling, Stockholm, verksam 1783-1806.

Förgylld och bronserad. Runt urhus med vitmålad urtavla, postament med skuren dekor av bla draperigirlander och kottar. Krönande lyra mellan lagerkvistar. H 88. Pendel finns. Nyckel finns.

Slitage, smärre bortfallen förgyllning och smärre dekorlagningar. Krackelerad urtavla.

Proveniens

Länsresidenset i Karlskrona, Landshövding Sven Hagströmer, adliga ätten Hagströmer nr 2230.

Utropspris
12 000 SEK