SKRIVBORD SAMT KARMSTOL, barockstil, stolen brickmärkt Wallander & Co, Stockholm. 1910-20-tal.

Ek. Skrivbord med rektangulär skiva, tre lådor, fyra spiralsvarvade kopplade ben. L 100, b 50, h 85. Karmstol med rektangulär stoppad ryggbricka, stoppade armlän med skurna avslut i form av djurhuvuden, stoppad sits, fyra spiralsvarvade ben med fotkryss. Nyckel finns.

Slitage, repor, smärre fläckar på stolssitsen.

Utropspris
2 000 SEK