SOFFA, "Häcken", Börge Lindau och Bo Lindekrantz, Lammhults Mekaniska Verkstad, 1970-tal.

Stomme av stålrör, stoppning av formgjuten flexibel polyuretan, klädsel av tyg. Modellen formgiven 1972. L 148.

Se även objekt # 219887.

Fabriksomklädd, i övrigt obetydligt bruksslitage.

"Ritades för en tävling utlyst av KF som önskade en ny soffa. Resultatet blev ett flexibelt soffsystem, samt fåtöljen, inspirerad av en trädgårdshäck. Men Kooperativa Förbundets möbelavdelning vågade inte tro på möbelns bulliga, maximalistiska konstruktion utan avstod från produktion.
Lammhults lät sig däremot inte avskräckas. Den karaktärsfulla möbeln blev en storsäljare och en vanlig syn inte minst i receptioner, hotellentréer och andra offentliga utrymmen."
Ur: Gordan, Dan: "Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001", Byggförlaget 2002: s 229.

Utropspris
3 000 SEK