SLAGBORD, "Maria flap", Bruno Mathsson, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1950/60-tal.

Teak och bok. Stämpelmärkt. Modellen formgiven år 1936. Total l 279, b 110, h 72.

Smärre slitage.

Designed in 1936.

Utropspris
15 000 SEK