SOFFA, "Contour", Alf Svensson, Ljungs Industrier, 1950-talets andra hälft, etikettmärkt.

Blå originalklädsel. Stomme av rödbetsad bok. L 148.
Ingår i "Bra bohag"-serien.

Lätt bruksslitage.

"På den svenska möbelfronten har en livlig aktivitet märkts under hösten. "Bra Bohag", "Nyckelbröderna", "Bo Nytt", är inom branschen nya gruppbildningar, som med förenade krafter ökar propagandan för sina produkter. De möbler, som på detta kollektiva sätt presenteras, har haft en utformning av positiv karaktär, som säkerligen kommer att ha en glädjande inverkan på typutvecklingen. Den sans och måtta och självständiga svenska formgivning, som präglar de flesta av de nya möblerna, har givit oss nya moderna funktionella möbler anpassade för svensk möbelindustris möjligheter. Framför allt har vi noterat en viss uppbromsning av den modevåg, som låtit möbelhandeln översvämmas av den modernistiska fjuttmöbler, som tillkommit på grund av missuppfattning av utländska förebilder."
Ur: FORM Svenska Slöjdföreningens Tidskrift, 1956, Vol 8/9, s 219, 221.
Modellen avbildad s 221.

Utropspris
3 000 SEK