KABINETTSKÅP. Barock, Nordeuropa, 1700-talets första hälft.

Fanérat med bl a valnöt, intarsiadekor på dörrar och sidor. Lådor med benknoppar. L 36, B 29, H 47.

Sprickor, slitage, fanérbortfall. Kompletterade knoppar varav en i plast, samt lösa. Senare lås och bakstycke. Dekorknoppar saknas i krönet. Vissa lådor tröga att öppna. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK