HERRFICKUR MED KEDJA OCH PETSCHAFT, guld, delvis något underhaltigt, märkt Robin. Paris omkring sekelskiftet 1800.

Vit emaljerad urtavla, diam 5,5. Ringformad kedja, l 10. Petschaft med infälld rökfärgad halvädelsten, graverade initialer GAL, h 3. Urnyckel. Etui av rött marokängskinn, troligen original, l 22.

Slitage, repor, bucklor, boetten med smärre lagning.

Utropspris
6 500 SEK