Vit emaljerad urtavla, diam 5,5. Ringformad kedja, l 10. Petschaft med infälld rökfärgad halvädelsten, graverade initialer GAL, h 3. Urnyckel. Etui av rött marokängskinn, troligen original, l 22.
Slitage, repor, bucklor, boetten med smärre lagning.