22297
Johan Johansson
(1879-1951)
Johansson, johan, olja på duk, sign. prov; olof sager

JOHANSSON, JOHAN, olja på duk, sign. Prov; Olof Sager.

"Kåseberga prångaren häst". 43 x 54.

Övrigt

De föremål med proveniens Olof Sager säljes till förmån för "Stiftelsen Olof Sagers stipendiefond för studier och forskning i Engelska". Olof Sager var lektor i engelska vid Lunds universitet
Vid sidan av sin lingvistiska gärning var hans stora passion modern konst och under senare år även opera.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
4 000 SEK