BÄLTE, Kaukasus/Ryssland, 1800/1900-tal.

Läder med beslag i silver. Framsidan av beslag med förgylld filigrandekor, på baksidan dekor i neilloteknik. Amulettask med filigran och niellodekor. L 5, b 4. Spännet med arabisk skrift och årtalet 1890. Bältets längd 90.

Lädret med slitage. Dekorelement saknas.

Antique belt, Caucasus, Russia, 19/20th century. Silver with gilded filigram scrollwork and niellowork. Amulet box 5 x 4 cm. Insciption in Arabic with date 1890. Length 90.

Utropspris
1 500 SEK