BESTICK, uppsättning i SCHATULL, 128 delar, silver, B Erlandsson, Kristianstad 1910-tal.

24 matgafflar (l 21,5), 12 matknivar, 12 matskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 teskedar, 8 små serveringsgafflar. I schatull av svartmålad ek med uppfällbart lock och lucka framtill. Raka kopplade ben. L 54, b 44, h 100. Nyckel finns.

Bruksslitage. Knivbladen i rostfritt stål. Alla delar med gravyr: "Clara". Schatullet med slitage, fläckar.

Utropspris
15 000 SEK