SKÅL, silver, Köpenhamn, Carl M. Cohr, 1947, 127 g, och LOCKKAROTT, nysilver, Köpenhamn.

Rund skål med utvikt kant. Raka knäckar. kontrollstämplad Jens Siegsgaard. Diam 17 h 4. Karott med bukog form och svängda knäckar. Handtag i trä. Diam 17, h 10.

Karottens handtag löst. Slitage.

Utropspris
1 500 SEK