TOILETTBORD MED PALL, Josef Frank för Firma Svenskt Tenn Stockholm, 1940-tal.

Modell 521. Rektangulärt med sex olika stora lådor på vänster sida samt kantsarg. Mahogny. Draghandtag och benhylsor av mässing. Ovansidan med spegelglas. Inköpt på Svenskt Tenn 1947. L 113, b 40, h 66. Pall, modell nr 887, på fyra ben med utsvängda fötter. H 40.

Nagg i glasskivan. Slitage. Ett beslag löst, mutter saknas.

Utropspris
5 000 SEK