SPEGEL, gustaviansk, hallstämplad troligen Olof Wetterberg, Jönköping/Kalmar, 1700/1800-tal.

Förgylld. Krön med genombruten dekor, medaljong samt lagerblad. Dekor av bandstav samt pärlstav. Ursprungligt kvicksilverspegelglas. B 33, h 83.

Rosettkrön saknas. Senare bemålning. Senare förgyllning. Skada på nedkantens högra sida. Färgbortfall på krönet samt mindre färgbortfall på vänstra långsidans övre del samt vänstra nedre hörnet.

Utropspris
4 500 SEK