HÖRNSKÅP, empire, Nordeuropa, 1800-talets första hälft.

Mahogny. Underskåp med dörrpar. Överskåp med glasdörr. Trappstegsdekor. Krön med lätt tympanonform. L 110, B 72, H 210. Nyckel finns.

Repor. Smärre sprickor. Mindre fanérskador. Senare beslag.

Utropspris
12 000 SEK