SKÅP, barock, 1700-talets första hälft.

Ek. Dörrpar med låda nedtill. Benställning av svärtat trä, kopplade ben, klotfötter. Stjärnintarsia på dörrspeglarna. L 151, b 60, h 206. Nyckel finns.

Skador. Kraftig spricka på dörrarnas mitt. List på högra kortsidan saknas. Skada på övre högra hörnet. Maskstunget. Kompletterat.

Proveniens

Enligt uppgift har möbeln tillhört Olof Hermelins dotter Lucie, Stäby säteri, Örsundsbro.

Utropspris
4 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

767. Stefan Johansson, "Julikväll".
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
Budhistorik
760 000

ditt bud
Aktuellt bud:
760 000 SEK