OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, Tyskland, troligen 1810-20-tal.

Porträtt föreställande Konung Maximillian I Joseph av Bayern (1756-1825). 43 x 37.

Krackelyrer, smärre repor, uppfodrad duk med ny spännram.

Dottern Amalia Augusta gifte sig med Napoleons adoptivson Eugène de Beauharnais. Deras dotter Josephine gifte sig i sin tur med kronprins Oscar av Sverige.

Utropspris
5 000 SEK