Allmoge
229622

SKÅP, allmoge. Halland. Märkt 1830.

Bemålad blomsterdekor i rött, blått och grönt. Dörrpar samt två lådor. L 145, B 49, H 198.

Delvis maskstunget. Repor. Slitage. Smärre sprickor. Nyckel saknas.

Utropspris
15 000 SEK