PARTI PORSLIN, 3 delar, Meissen, 1700 resp 1800/1900-tal.

Polykrom floral dekor. Runt fat resp triangulärt, Marcoliniperioden. Diam 13,5, resp l 25. Ovalt fat. L 28.

Runda fatet med nagg samt hårspricka. Triangulära med mindre repa. Slitage.

Utropspris
1 500 SEK