VITRINSKÅP, senempire, runt 1800-talets mitt.

Fanér av pyramidmahogny, rundade hörn, krönlist med skuren bladstav, pardörrar med spröjs, fyra nedåt avsmalnande ben. L 106, b 30, h 131. Nyckel finns.

Slitage, sprickor, smärre lagningar, fanérskador och bubblor. Senare lås.

Utropspris
4 000 SEK