MATSERVIS, 102 delar, Hutschenreuther, Bayern, Tyskland, 1900-talets början.

Mattallrikar 24, förrättstallrikar 18, djupa tallrikar 17, assietter 12, terrin med lock, såssnipor 2, uppläggningsfat (rektangulära) 5, skålar (kvadratiska) 2, skålfat (ovala) 2, kanna, te-/buljongkoppar med fat 17, koppfat. H 2-31 L (uppläggningsfat) 24-39.

Enstaka delar med kantnagg, hårpsrickor, spricka, blekt dekor, obetydligt slitage. 2 delar med obetydlig glasyrdefekt.

Utropspris
3 000 SEK