SKÅL, lergods. Nordöstra Persien, Nishapur, Iran, 900-tal.

Cremefärgat lergods med kufic inskription i svart.. H, 9,5 ,diam 23,5. Stora delar av glasyren bevarad.

Sprickor och lagningar.

Utropspris
4 000 SEK