Madeleine Pyk – en samling F769

KUNGLIGT LAMPBORD, nyrokoko, 1800-talets slut.

Mahognyfanér, rund konturerad skiva på skuren sarg samt tre svängda ben. Diam 51, h 73. Kungliga ägarmärkningar undertill.

Slitage, skivan något buktande, smärre sprickor och dekorskador. Två ben med lagning.

Proveniens

Drottning Sofia av Sverige, Kronprinsparet Gustaf Adolf och Louise, Kung Gustaf VI Adolf av Sverige.

Utropspris
4 000 SEK