MATSALSBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Mahogny, fyra svängda ben, tvådelat med extra benställning undertill. Konturerad form, profilerad skiva. Skuren dekor. L 140, B 115, H 76.

Iläggsskivor medföljer ej. Repor. Slitage. Smärre sprickor.

Utropspris
4 000 SEK